מה זה וורדפרס?

מה זה וורדפרס? ומה הקשר בין וורדפרס לבלוגים?

וורדפרס (WordPress) היא מערכת ניהול תוכן פופולרית עליה מבוססים עשרות מליוני אתרים בעולם. וורדפרס הינה מערכת מאד ידידותית, אך גם מאד מורכבת ורבת אפשרויות, ומתפתחת כל הזמן.
במקור וורדפרס נועדה לאתרי בלוגים (סוג של יומן אישי או מקצועי), אבל במהלך השנים השתדרגה והשתכללה וכיום מבוססים עליה גם לא מעט אתרים מסוגים אחרים.
וורדפרס נחשבת לאחת ממערכות ניהול התוכן המובילות, המבוססות על קוד פתוח, וללא ספק הפופולארית והנפוצה שבהן.

מה זה קוד פתוח ומה המשמעות של קוד פתוח בהקשר לוורדפרס?

קוד פתוח פרושו תוכנה שהקוד שלה פתוח ונגיש לכל מי שרוצה והוא חופשי לשימוש, לצפייה, לעריכת שינויים ולהפצה, בניגוד לקוד סגור, אשר מוגן משפטית (זכויות יוצרים), מוסתר, לא ניתן לערוך בו שינויים, ולא להפיץ אותו בחינם (מזוהה, לרוב, עם יצרני התוכנה הגדולים, כמו מיקרוסופט ואפל). סביב מושג הקוד הפתוח קיימת תפיסת עולם שלמה הטוענת כי התוכנות שייכות להמונים, וסביבה צמחו קהילות מפתחים מכל העולם שתורמים קטעי קוד ותומכים זה בזה. היותה של וורדפרס מערכת קוד פתוח, אומר, בין השאר, תעוד רב, השתפרות מתמדת, עדכונים ושדרוגים בתדירות גבוהה שמשאירים את וורדפרס תמיד בחזית הטכנולוגיה, ושניתן לעבור בקלות בין ספקים.

האם וורדפרס היא בחינם? אז למה בניית אתר וורדפרס עולה כסף?

על מערכת וורדפרס עצמה, אין צורך לשלם, משלמים אך ורק על זמן העבודה שמושקע בהתאמת המערכת לצרכים ולשימושים הנדרשים.
המערכת הבסיסית מצויינת, אבל ברוב המקרים אינה מספקת, הן מבחינת המראה והן מבחינה פונקציונלית, ולכן יש צורך בבונה אתרים שיוכל לבצע את ההתאמות הנדרשות עבור האתר שלכם. כאמור, בשל היותה של וורדפרס מערכת קוד פתוח, אתם אינכם כבולים למי שבנה לכם את האתר, ובכל עת ניתן להעביר את האתר לטיפולו של מישהו אחר.